Raspuns Negativ
Bine ai venit pe forum! Adă si Kam iti ureaza distractie placuta. Daca inca nu esti utilizator al forumului, te invitam sa te alaturi comunitatii noastre.
Raspuns Negativ
Bine ai venit pe forum! Adă si Kam iti ureaza distractie placuta. Daca inca nu esti utilizator al forumului, te invitam sa te alaturi comunitatii noastre.
Raspuns Negativ
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Parteneri  Ultimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 équinoxe

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
MC Chillin' KID
Boboc
Boboc
MC Chillin' KID


feminin Capricorn Numarul mesajelor : 56
Puncte : 61
Reputatie : 5
Data de inscriere : 12/04/2009
Varsta : 29

équinoxe Empty
MesajSubiect: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeVin Apr 17, 2009 2:38 am

Am acord de la cine am acord...adică de la Adă.
Incep sa spun ca nu pun personajele vi le inchipuiti cum vreti voi [e un singur personaj principal, mai apare unul la sfarsit]
E putin horror, amestecat cu dragoste la sfarsit
L-am terminat deja pe un alt forum batting eyelashes [ce furmos clipeste asta...aberez]
Si mai precizez ca titlul insemana echinoctiu [care se produce pe 21 Martie, iar zilele sunt numerotate]
Si partile o sa fie mici pentru ca la mine in word sunt mari at wits' end
SI acum fara alte aberatii, uitati prima parte Smile

O veche legenda zicea ca in ziua cu echinoptiu “Din pamant mortii se vor trezi, iar numai o fetita cu ai sai colti ii va opri..” mai departe nu se putea citi pe vechea piatra din cimitirul Nox, parca cineva a vrut sa o sterga lasand in urma o pata rosie de sange care apare in fiecare noapte cu luna plina cand vampirii ies la vanatoarea de sange proaspat.
In intunericul noptii, in departarea zilei, mii de siluete se zaresc tipand si imprastiindu-se fiecare pe unde vede cu ochiul. Sange se scurge pe ale sale maini. Mii de oameni care au cerut mila acum zac fara suflare pe pamantul imbibat de sange. De pe o piatra o fetita privea masacrul. Parul acesteia de culoarea abanosului era asezat destul de frumos, insa cateva suvite ii fluturau dandu-i un aer inocent si totodata unul rebel. Numele ei era Celest datorita ochilor sai care erau albastri, dar care deveneau rosii ca apusul soarelui in zilele cu luna plina.

1 MARTIE 1819
Luna plina, pe cer stoluri de pasari se risipesc ca nisipul aruncat in vazduh. Un miros de sange se risipeste repede.
Sangele parca ii era oxigenat cand trupuri fara viata zaceau in mainile sale. Coltii ei patrundeau repede, neratand tinta, savurand cu placere gustul sangelui. Practic le lua dreptul la viata. Ochii sai rosii parca luminau ca niste felinare in intunericul adanc al noptii, fixandu-si ca o felina prada atacand-o mai apoi cu coltii, lasand-o fara viata pe lutul din care este facut, si o data cu cuvantul lut vine si legenda scrisa pe poarta cimitirului “Toti suntem facuti din lut, numai ei sunt facuti din piatra rece”.
Un tipat cristalin se raspandeste acum in deapartare, iar regina noptii, luna isi ascunde dupa un nor cenusiu razele stravezii si odata cu ea si pradatorii se retrag in noaptea albastra lasand in urma un adevarat masacru, dar si un mister care se apropie.


NOX:noapte
Sus In jos
Erde
Administrator
Administrator
Erde


feminin Pesti Numarul mesajelor : 172
Puncte : 231
Reputatie : 19
Data de inscriere : 11/04/2009
Varsta : 28

équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeVin Apr 17, 2009 4:11 pm

Ahm, vedeti ce fac eu petnru voi, vedeti ca am convins-o pe Alina sa ne dea nextu mai lung? love struck

Imi place inteputul.. cam satic.. insa din cate am inteles asta e stilul tau ;))
Mau multe nu pot spune momentan.. astept urmatoarele parti ^_^
Sus In jos
https://raspuns-negativ.forumgratuit.ro
dust_of_melancoly
Moderator
Moderator
dust_of_melancoly


feminin Fecioara Numarul mesajelor : 105
Puncte : 134
Reputatie : 18
Data de inscriere : 11/04/2009
Varsta : 30

équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeVin Apr 17, 2009 6:03 pm

Imi place mult povestea ta si pare a fi promitatoare.Este bine scrisa,descrierea si naratiunea se imbina extraordinar,iar actiunea decurge lin.Ideea este una destul de originala si pot spune ca te pricepi la astfel de povestiri desi nu prea sunt genul meu,o voi citi cu placere pentru ca ai reusit sa menti acel aer de mister.
Succes si asteptam un next cand ai inspiratie!

P.S. Ada multumim pentru nextul mai lung!:*
Sus In jos
Erde
Administrator
Administrator
Erde


feminin Pesti Numarul mesajelor : 172
Puncte : 231
Reputatie : 19
Data de inscriere : 11/04/2009
Varsta : 28

équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeDum Apr 26, 2009 2:40 am

Ceva nou pana maine, te rog
Sus In jos
https://raspuns-negativ.forumgratuit.ro
MC Chillin' KID
Boboc
Boboc
MC Chillin' KID


feminin Capricorn Numarul mesajelor : 56
Puncte : 61
Reputatie : 5
Data de inscriere : 12/04/2009
Varsta : 29

équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeDum Apr 26, 2009 2:55 am

2 MARTIE 1819
Din adancul padurii privesc cu ochii lor luna din care parea ca ar fi muscat din ea. Toti s-au apropiat de fantana abandonata din mijlocul paduri, pe al carei zid era inscriptionat ceva insa nu se putea intelege prea bine, scria ceva de genul 'Si oamenii se vor rascula...'. Coltii lor incepeau sa se retraga incet. Celest privea in departare ii se parea ca vede mii se siluete negre, ca niste fantasme ale oamenilor ucisii in masacrul care a fost cu o seara in urma.
Din departare se zareau mii de luminite, deodata tote luminile s-au inchis, pretutindeni se auzea fosnaitul frunzelor, niste raze verzi au inceput sa iasa din fantana, se auzeau niste tipete ascutite, din fantana care secase de mii de ani a izorat acum apa limede ca si cristalul, iar lumia verde s-a pierdut incet, incet in vazduh, dupa cateva minute totaul a revenit la normal.

3 MARTIE

Luna se ridica alene pe cerul senin. Prin paduri au inceput a cutreiera ei, in aceasta noapte pareau posedati, luna plina parca i-a atins pe toti mai putin pe Celest care statea pe una dintre pietrele vechi din cimitir si ranjea. Privea adanc spre ei, cititandu-le parca din suflet, ii placea sa-i vada pe alti suferind ii placea sa-i faca pe alti sa sufere.
Se ridica si sare intr-o copac tintindu-si victimele, niste bietii copii nevinovati care parea a pluti in dansurile jocurilor si au uitat de luna plina, de vampiri si de tot. Celest le privea joaca cu ochii sai rosii pe care incerca sa si ascunda sub parul ciufulit. Sufletul ei impietri de durere, insa trebuia sa le i-a viata, doar mai avea sansa de a savura o noua masa peste 3 zile, iar satul nu-l putea ataca de una singura. Sare din copac direct la gatul unui copil care se juca in nisp, dupa 5 secunde trupul acestuia ramane fara vlaga in mainile sale albe. Celalalt apuca sa fuga, dar nu ajunge pana in sat caci coltii ei ascutiti ii strapung gatul sugandu-i sangele fara a mai lasa o singura picatura.
Coltii ii revin la normal, iar acum parea o fetita inocenta cu ochii albastri senini, incare se oglindea parca cerul si luna plina care a mai curmat in aceasa noapte inca alte 2 suflete inconstiente.
Sus In jos
dust_of_melancoly
Moderator
Moderator
dust_of_melancoly


feminin Fecioara Numarul mesajelor : 105
Puncte : 134
Reputatie : 18
Data de inscriere : 11/04/2009
Varsta : 30

équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 10:30 pm

Foarte interesant si acest next si vreau sa-mi cer scuze ca n-am citit mai devreme.
Imi place fic-ul si se pare ca iti place sa scri povestiri putin mai "sumbre" n-o lua in nume de rau.
Ai avut descriere si naratiune ceea ce a fost foarte bine.
Nu prea mai am ce sa spun decat succes in continuare!
Sus In jos
Erde
Administrator
Administrator
Erde


feminin Pesti Numarul mesajelor : 172
Puncte : 231
Reputatie : 19
Data de inscriere : 11/04/2009
Varsta : 28

équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeSam Mai 09, 2009 1:38 am

Frumos :X Nu stiu ce as putae comenta.. critici nu am. Succes in continuare :)

Si ceva nou pana maine, daca nu, topicul ajunge la arhiva :(
Sus In jos
https://raspuns-negativ.forumgratuit.ro
Erde
Administrator
Administrator
Erde


feminin Pesti Numarul mesajelor : 172
Puncte : 231
Reputatie : 19
Data de inscriere : 11/04/2009
Varsta : 28

équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitimeSam Mai 09, 2009 11:31 pm

Topic mutat la arhiva. Daca vrei sa il scoti de aici, anunta-ma :)
Sus In jos
https://raspuns-negativ.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





équinoxe Empty
MesajSubiect: Re: équinoxe   équinoxe Icon_minitime

Sus In jos
 
équinoxe
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Raspuns Negativ :: Administratie :: Cos de gunoi-
Mergi direct la: